PYTANIA:
1. Jakie są główne funkcje układu nerwowego?
2. Jakie są dwie główne części układu nerwowego?
3. Jakie są różnice między układem nerwowym obwodowym a ośrodkowym?
4. W jaki sposób komórki nerwowe przekazują sygnały?
5. Jakie są najczęstsze zaburzenia układu nerwowego?
ODPOWIEDZI:
1. Główne funkcje układu nerwowego to koordynowanie i kontrolowanie działania różnych narządów i tkanek w organizmie. Kontroluje on również różne procesy fizjologiczne, takie jak oddychanie, trawienie i ruch.
2. Główne części układu nerwowego to układ nerwowy ośrodkowy (CNS) i układ nerwowy obwodowy (PNS). Układ nerwowy ośrodkowy składa się z mózgu i rdzenia kręgowego, podczas gdy układ nerwowy obwodowy składa się z nerwów oraz receptorów zmysłowych.
3. Różnica między układem nerwowym obwodowym a układem nerwowym ośrodkowym polega na ich lokalizacji i funkcji. Układ nerwowy obwodowy składa się z nerwów i receptorów zmysłowych, które przesyłają sygnały między ciałem a mózgiem/rdzeniem kręgowym. Układ nerwowy ośrodkowy, z kolei, to mózg i rdzeń kręgowy, które przetwarzają i interpretują te sygnały.
4. Komórki nerwowe, zwane neuronami, przekazują sygnały w postaci impulsów elektrycznych i chemicznych. Impulsy elektryczne przemieszczają się przez dendryty i aksony neuronu. Następnie impulsy chemiczne, w postaci neurotransmiterów, są wydzielane w szczelinach synaptycznych między neuronami, gdzie przekazują informacje do kolejnych komórek nerwowych.
5. Najczęstsze zaburzenia układu nerwowego to choroby neurodegeneracyjne, takie jak choroba Alzheimera i Parkinsona, zaburzenia psychiatryczne, takie jak depresja i zaburzenia lękowe, oraz zaburzenia neurologiczne, takie jak migrena i padaczka.